This wiki has no edits or logs made within the last 45 days, therefore it is marked as inactive. If you would like to prevent this wiki from being closed, please start showing signs of activity here. If there are no signs of this wiki being used within the next 15 days, this wiki may be closed per the Dormancy Policy. This wiki will then be eligible for adoption by another user. If not adopted and still inactive 135 days from now, this wiki will become eligible for deletion. Please be sure to familiarize yourself with Miraheze's Dormancy Policy. If you are a bureaucrat, you can go to Special:ManageWiki and uncheck "inactive" yourself. If you have any other questions or concerns, please don't hesitate to ask at Stewards' noticeboard.

المپیاد چیست

از shaazzz
پرش به ناوبری پرش به جستجو

المپیاد یک مسابقه‌ی علمی است که در سطح جهان برگزار می‌شود و از نظر اعتبار علمی در جایگاه بالایی قرار دارد. المپیاد دانش‌آموزی معتبرترین مسابقه‌ی علمی در سطح جهان برای دانش‌آموزان می‌باشد. البته المپیاد دانشجویی هم وجود دارد که ما در این مقاله به توضیح آن نمی‌پردازیم.

المپیاد بنا به دلایلی از جمله توسعه‌ی علوم پایه در جهان و یک سیستم استعدادیابی و نخبه‌پروری سالم ایجاد و گسترش یافت و اکنون در بیشتر کشورهای جهان موضوع مطرح و جاافتاده‌ایست‌ (گرچه تعداد نه‌چندان زیادی از کشورها در راستای آن هزینه و برنامه‌ریزی می‌کنند).

کشور ایران یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه‌ی المپیاد است که برنامه‌ریزی خوب و بلندمدتی در این راستا کرده و در حال اجرای آن است. نظارت بر المپیادها در کشور ما زیر نظر سازمانی به نام باشگاه دانش‌پژوهان جوان است که این سازمان زیر نظر مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و آن‌ هم زیر نظر وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

مزایای المپیاد[ویرایش]

با توجه به توصیف بالا قطعا المپیاد فراتر از یک مسابقه‌ی علمی ساده است و مزایای بسیاری - اعم از مادی و معنوی - برای شرکت‌کننده‌های آن خواهد داشت که در نوشته‌ی فوق به توضیح بخشی از آن‌ها می‌پردازیم.

مزایای مادی[ویرایش]

  • عضویت در بنیاد ملی نخبگان و بهره‌مندی از خدمات آن (برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت بنیاد ملی نخبگان مراجعه نمایید)
  • معافیت کامل طلاهای کشوری از کنکور و در نظر گرفتن سهمیه در کنکور برای مدال‌آوران نقره و برنز

- گذراندن خدمت سربازی (پسران) با انجام پروژه‌های علمی و تحقیقاتی

- توجه دانشگاه‌های برتر و مراکز علمی معتبر دنیا در صورت راهیابی و کسب مدال در عرصه المپیادهای جهانی. شایان ذکر است که وجود چنین مقامی در رزومه‌ی شما برای هر مخاطبی چشم‌نواز است

مزایای معنوی[ویرایش]

- افزایش توانایی حل مسئله و یادگیری منطق حل سوالات دشوار و چالش‌‌ برانگیز

- پرورش ذهن و خلاقیت و افزایش تمرکز در برخورد با مسائل پیش رو

- تقویت اراده و پشتکار برای رسیدن به یک هدف مشخص و در پی آن افزایش اعتماد به نفس

- نگاه کردن به مسائل به طور عمیق و از زوایای متفاوت

- و هزاران فایده‌ی دیگر ....


البته نباید از این نکته‌ی مهم و قابل تامل غافل شد که ورود به این فضای پرورنده اگر بدون سنجیدن همه‌ی جوانب صورت گیرد، علاوه بر مزایای بسیار قطعا معایبی نیز برای شما عزیزان در پی خواهد داشت که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان غرور و اعتماد به نفس کاذب‌،‌ تک‌بعدی شدن و دوری از اجتماع، خودخواهی و فخرفروشی و حتی بعضا تنبلی در دیگر مسائل زندگی اشاره کرد. لذا برای ورود به میادین بزرگ باید محتاط و حساب شده عمل کرد.