محافل ریاضی (تجربه روس ها)

از shaazzz
پرش به ناوبری پرش به جستجو

محافل ریاضی (تجربه روس ها) نوشته سه تن از معلمان روس است . همانطور که میدانید روسیه مهدریاضی و مسابقات ریاضی در سال های دور بوده است و بسیاری از ریاضی دانان سرشناس روسی متعلق به همان نسل هستند . این به دلیل رواج ریاضی در روسیه و وجود معلمان با تجربه ایست که با تمرین هایی که به دانش آموزان میدادند باعث رشد و شکوفایی آنان میشدند .

سه تن از این معلم ها این تجربه ها را در قالب درسنامه و تمریناتی در چندین فصل آورده اند و در لابه لای درسنامه به نکاتی برای تدریس اشاره شده . هدف این کتاب نوشته شدن کتابی برای معلمان در مناطق دیگر بوده تا این تجربه ها به اشتراک گذاشته شود . از همین رو این کتاب طرفداران زیادی را در دوره ی اول متوسطه و بعضا در دوره ی دوم دارد .

بیشتر المپیادی ها معتقدند که این کتاب برای شروع مناسب است و آن تفکر واگرا و خلاقانه را پرورش میدهد و فضا را نشان دانش پژوهان در اوایل سال دهم و شاید نهم و پایین تر میدهند . خواندن تمام فصل های کتاب کار درستی به نظر نمی آید . بلکه برای شروع میتوانید فصل های خوبی مثل فصول ابتدایی ، زوجیت ، ترکیب ، نظریه اعداد مقدماتی و استقرا (یکی از برترین درسنامه های استقرا مربوط به این کتاب است) بخوانید که برای المپیاد کامپیوتر توصیه میشود . اما بعد از کمی تسلط و چیرگی بهتر است سوالات سخت تر و کتاب های دیگری را شروع کنید .

مزایا : درسنامه های خوب - مناسب برای شروع - طرز تفکر خلاقانه

معایب : بعضی سوالات آسان هستند و موجب اتلاف وقت میشود .